piątek, lutego 12

Chustonoszenie







To - kiedy możemy zaczynać?

Możemy zaczynać już od samego początku.

Nasze dzieci są gotowe na chustę w momencie przyjścia na świat. 

Wszystko zależy więc od mamy, która musi poczuć się wystarczająco silna po porodzie, żeby zawiązać chustę.

Dzieci, niezależnie od wieku, nosimy w chustach brzuchem do naszego ciała, dzięki czemu dziecko przyjmuje pozycję zgięciowo-odwiedzeniową, która odciąża dziecięcy kręgosłup i umożliwia prawidłowy rozwój stawów biodrowych. Kręgosłup jest utrzymany w swojej naturalnej kifozie, miednica jest podwinięta, a główka nie stanowi obciążenia dla kręgosłupa. 

Na początku nosimy dziecko z przodu, ale wraz z rozwojem możemy je nosić również na biodrach czy na plecach.  

Małe dzieci możemy nosić w zasadzie non stop, z przerwami na karmienie i przewijanie. 
Natomiast starsze dzieci potrzebują zróżnicowanych form aktywności, by prawidłowo się rozwijać, czyli np. zabawy na podłodze, pełzania, a w późniejszym etapie raczkowania i eksplorowania świata.

Według obserwacji plemienia Indian Yequana, dzieci, które na początku mają nieprzerwany kontakt fizyczny z rodzicami, gdy tylko nauczą się raczkować, wędrują w świat bez żadnych obaw, są odważne i chętne do poznawania otoczenia na własną rękę, w kontraście do dzieci w cywilizowanych krajach, które bardzo często nie odstępują rodziców na krok, chowają się za nimi. 

Co tu więcej mówić? 

Wszystko wydaje się bardzo proste, ekonomiczne i przede wszystkim dobre zarówno dla nas jak i dla naszych małych pociech.

Podzielę się z Wami garścią linków, które znalazłam zgłębiając temat chust, i które wydają mi się bardzo dobrze rozwiewać wszelkie wątpliwości. :)

Tutaj znajdziecie odpowiedzi na pytania o koszt chust, o to czy kupować używaną czy nową, jaka długość chusty będzie dobra i wiele innych.


Tutaj z kolei fajne zestawienie różnych rodzajów chust z wypisanymi zaletami i wadami. 


Na tej stronie pod zestawieniem chust znajduje się dobór chust do etapów rozwoju dziecka, gdzie pojawia się informacja, że po urodzeniu odpowiednie są chusty, w których dziecko przyjmuje postać leżącą. Jednak zarówno w szkole rodzenia jak i w innych źródłach pozyskałam informacje, że tuż po urodzeniu również można nosić dziecko w pozycji pionowej, chusta musi być jednak dobrze zawiązana, żeby utrzymywać kręgosłup w odpowiedniej pozycji. 

Tutaj również trochę informacji o chustach, ale także o innych zagadnieniach świadomego rodzicielstwa.


I jeszcze kilka polskich marek, które oferują chusty, sama mam chustę pożyczoną od znajomej, więc nie wertowałam tych wszystkich możliwych opcji. Jednak uważam, że jak już kupować, to warto wspierać polskich producentów.


A na koniec - jak wiązać w praktyce, w takim wiązaniu, tzw. kangurku, można z maleństwem wyjść ze szpitala tuż po porodzie. :)
Powodzenia!


Podpisano: Nomatka



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz